Královéhradecká muzejní noc

— Kategorie:

Již 11. ročník oblíbené akce

Událost
  • Zábavná akce
Čas 18.05.2018
od 12:00 am do 12:00 am
Místo Hradec Králové
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE A MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA „HUČÁK“

V rámci Muzejní noci bude 18. května 2018 přístupná i malá vodní elektrárna na Labi „Hučák“ a Informační centrum Obnovitelných zdrojů v centru Hradce Králové. Nádherně osvětlená secesní budova bude lákat návštěvníky na noční prohlídky od 18 do 24 hodin. 

 

MUZEUM PETROF, PETROF GALLERY

Základním stanovištěm bude nová budova kulturního centra PETROF Gallery, která je součástí továrny PETROF. V ní je možné spatřit jeden z největ­ších a nejmodernějších showroomů s piany ve střední Evropě, hudební kavárnu i multifunkční halu.  Odkryjeme vám spletité osudy všech pěti generací rodiny a mistrů klavírníků, kteří pro vás již od roku 1864 v Hradci Králové staví ty nejkvalitnější nástroje.

 

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ

 

ČESKÉ FARMACEUTICKÉ MUZEUM

Mimořádně pouze pro tuto dnešní noc je připravena rozšířená komentovaná prohlídka (cca 1 hodina) stálé expozice „KOUZLO APATYKY“ s pestřejší nabídkou ukázky práce lékárníka – výroba tablet, mastí, čípků, pilulek atd.

Prohlídky budou začínat v 19:00, 20:00 a 21:00 (doporučujeme teplejší oblečení)

 

MUZEUM VÁLKY 1866 NA CHLUMU

Pro zájemce bude připraven autobus od Muzea východních Čech, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové, který je přepraví na Chlum. Zde bude připraven bohatý program a návštěvníci se mohou například těšit na ukázku boje pruského a rakouského vojáka nebo na ukázku kování koně. Také je připravena prezentace jezdeckých sedel a husarské patrontašky a přednáška o bitvě u Střezetic. Pro zájemce bude promítán dokument Muži z aleje mrtvých v kinosále muzea a mladší návštěvníci si mohou po setmění užít lampiónový průvod.

 

MUZEJNÍ EXPOZICE SDĚLOVACÍ A ZABEZPEČOVACÍ TECHNIKY

Při příležitosti 150. výročí příjezdu prvního parního vlaku na území dnešní České republiky byla otevřena muzejní expozice, kterou provozovatel – Správa železniční dopravní cesty – v roce 2001 reinstaloval v areálu firmy Signalmont s.r.o. Hradec Králové. Expozice ve venkovní a vnitřní části soustřeďuje techniku od počátků železnice po současnost. Většina unikátních exponátů je zprovozněna, návštěvník má tak možnost získat informace o zařízení, zajišťujícím bezpečnou jízdu vlaků.

 

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Jan Tomek vystavuje svou sbírku z 19. století, která čítá kolem dvou stovek parních strojů, v suterénu svého rodinného domu a také na zahradě, kde po­stavil industriální pavilón. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn desetiapůltunový parní stroj z cukrovaru Syrovátka.

Návštěvníci uvidí také modely, které sloužily jako hračky pro děti zejména ně­meckých bohatých rodičů. Ve sbírce jich je 136 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek je z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Můžete tu vidět například i praktický model textilní továrny z 19. století. Je podivuhodné, jak složité bylo uvést továrnu do chodu. Už ve čtyři hodiny ráno nastoupili topiči a roztopili pod kotly parních strojů. Teprve potom mohli nastoupit další, kteří ke své práci potřebovali takto získanou energii.