RSS památky kraj

Královéhradecký kraj má co nabídnou milovníkům krásné přírody i obdivovatelům historie a skvělé architektury. Na jihu kraje se rozkládají rozlehlé polabské nížiny, ze kterých směrem na sever postupně vyvstává mírně zvlněná krajina, která vrcholí nízkými hřbety Podkrkonoší a na severu nejvyššími českými horami - Krkonošemi. Východní část kraje lemují Orlické hory a Broumovský výběžek se skalními městami, na západě pak malebný Český ráj. Celý kraj je protkán množstvím nádherných památek a městeček.

Sight Adršpašsko-teplické skály
Jeden z největších skalních masivů v České republice. Celé území je pokryté lesním porostem, který v sobě ukrývá rozsáhlé labyrinty skalních věží a stěn brázděné soutěskami a roklemi. Územím vede mnoho krásných turistických tras.
Sight Babiččino údolí
Malebné údolí řeky Úpy známé pod jménem Babiččino údolí se táhne mezi Českou Skalicí a Červenou Horou. Údolí nese název podle autobiografického románu Babička od Boženy Němcové. V údolí najdeme mnoho památek, které jsou v románu popisovanány. Pro své přirodní krásy je území chráněno jako přírodní rezervace, pro své literární vazby a architekturu jako národní kulturní památku. V Babiččině údolí stojí i Ratibořický zámek.
Sight Broumov
Město založené břevnovskými benediktiny, kteří v místě vybudovali velký klášter s opatským chrámem. V blízkosti kláštera se nachází historické náměstí s měšťanskými domy a několik významných kostelů.
Sight Broumovské stěny
Rozsáhlý zalesněný skalní masiv táhnoucí se v dlouhém pásu od Broumova jihovýchodně až na polské území, kde přechází v Góry Stołowe. Broumovské stěny jsou rozčleněny na množství skalních měst s nádhernými vyhlídkami do Broumovské kotliny a na Policko. Územím vede mnoho krásných turistických tras.
Sight Dobrošov
Vrch Dobrošov, tyčící se nad Náchodem do výšky 622 m n.m., je vyhledávaným výletním místem pěších turistů i milovníků vojenské historie: na vrcholu stojí Jiráskova chata s rozhlednou, která nabízí výhled po širokém okolí a která je východištěm mnoha turistických tras, opodál leží dělostřelecká tvrz Dobrošov budovaná v rámci pohraničního opevnění v letech 1937-38.
Sight Hořický hřbet
Dlouhý zalesněný hřbet vystupující prudce z okolní roviny. Po hřebeni vede krásná turistická trasa s výtečnými výhledy do kraje, zejm. ze dvou rozhleden. Jednou z nich je pískovcová Masarykova věž nezávistlosti.
Sight Hrad a zámek Potštejn
Zřícenina jednoho z nejmohutnějších českých hradů, který byl založen rodem Drslaviců koncem 13. století na strmém kopci nad Divokou Orlicí. Barokní zámek pod hradem ve stejnojmenné obci dostal svoji podobu v 18. století za rodu Chamaré, dnes je zrekonstruován. Hrad i zámek patří k oblíbeným výletním cílům, koná se zde mnoho akcí.
Sight Hrad Kunětická hora
Středověký hrad, jehož první přímé zmínky pocházejí z dob husitské revoluce. Stojí na vysoké sopečné vyvřenině uprostřed roviny a nabízí tak nádherný výhled do kraje. Představuje charakteristickou dominantu východolabské tabule.
Sight Hrad Litice
Částečně rekonstrovaná zřícenina hradu ze 13. století vypínající se na strmém ostrohu Divoké Orlice. Údolí řeky a zalesněné svahy v okolí hradu lákají ke krásným procházkám. Z hradní věže je nádherný výhled do okolní krajiny.
Sight Hrad Pecka
Hrad Pecka se tyčí nad městečkem stejného jména. Z původního hradu se vcelku zachovalo pouze jedno křídlo, tzv. Harantovský palác, který je zdařile zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Z hradní vyhlídky je krásný výhled do krajiny Podkrkonoší.
Sight Javoří hory
Zalesněný horský hřeben vystupující prudce z Broumovské kotliny. Po hřebenu vede nádherná turistická trasa nabízející několik výtečných vyhlídek, k nejkrásnější patří Ruprechtický Špičák.
Sight Jičín
Brána do Českého ráje, město Albrechta z Valdštejna a město pohádky. Do dnešní doby si město zachovalo historický ráz a jeho návštěva zanechá nezapomenutelný zážitek.
Sight Krkonoše
Krkonošský národní park, vyhlášený v roce 1963, se rozkládá na ploše téměř 55 000 ha a chrání horskou krajinu nejvyššího českého pohoří. Na jeho území najdeme rozmanité krajinné typy, jako jsou horské hřebeny, ledovcové kary, rašeliniště, klečové porosty nebo květnaté horské louky.
Sight Kuks a Braunův betlém
Zbytky velkolepého barokního lázeňského komplexu rozkládajícího se na březích Labe, který sestával ze zámku, špitálu, letohrádků, zahrad s fontánami, parku se závodištěm a 40ti soškami trpaslíků, mostů přes řeku a dalších budovy. Komplex založil hrabě František Antonín Sporck, proslulými plastikami ho vyzdobil sochař Matyáš Bernard Braun. K areálu patří i okolní lesy, kde jsou roztroušeny stavební a umělecké objekty, k nejznámějším patří tzv. Braunův Betlém.
Sight Lázně Bohdaneč
Městečko nedaleko Pardubic se slatinnými lázněmi pro léčbu nemocí pohybového ústrojí a cév. Součástí lázeňského komplexu je i významné dílo českého kubismu - lázeňský pavilon Josefa Gočára.
Sight Městské muzeum v Jaroměři
Bývalý obchodní dům Albert Wenke a syn postavený podle návrhu Josefa Gočára v letech 1910-1911 za vydatné spolupráce s majitelem obchodu. Je dobovou ukázkou moderního obchodního domu v americkém stylu a cennou památkou moderní evropské architektury před první světovou válkou.
Sight Nové Město nad Metují
Jedno z nejkrásnějších českých měst ležící v podhůří Orlických hor. Historické centrum stojí na ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Metuje. Centrum lemují zachovalé městské hradby s hradebními věžemi, uprostřed je obdélníkové náměstí tvořené měšťanskými domy s podloubím. V rohu náměstí se tyčí nejvýraznější stavba města - krásný zámek se zahradami. Pro svoji malebnost se Nové Město nad Metují nazývá český Betlém nebo také perla Orlických hor.
Sight Náchod
Město s krásným historickým náměstím, nad kterým se na vrchu tyčí zámek s rozlehlým parkem. Řada historických památek, kulturní akce a zajímavé okolí lákají každoročně do Náchoda mnoho návštěvníků.
Sight Orlické hory
Orlické hory jsou krajem, který je bohatý na církevní památky, lidovou architekturu, pevnostní opevnění či tradiční řemesla, ale především na přírodní krásy. Je to ideální kout pro rodinné dovolené i pro ty, kteří chtějí objevovat. Orlické hory - ráj pro pěší turisty, cykloturisty, běžkaře i sjezdaře.
Sight Ostaš
Hora Ostaš vytváří přirozenou dominantu Policka s jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Ve skalách leží ukryta sluj Českých bratří, kde podle pověsti pronásledovaní evangelíci konali tajné bohoslužby.