Úvod Celý kraj Ostaš
Ostaš Ostaš

Podzimní Ostaš
Hora Ostaš vytváří přirozenou dominantu Policka s jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Ve skalách leží ukryta sluj Českých bratří, kde podle pověsti pronásledovaní evangelíci konali tajné bohoslužby.

Ostaš je typická stolová hora vysoká 700 metrů, členěná na dvě části zlomem dvou ker. Na úbočí vyšší kry se tyčí skalní město Horní labyrint, na nižší kře, která je na zlomu o sto metrů pokleslá, leží rozsáhlé skalní uskupení Dolní labyrint s Kočičími skalami. Krásným údolím říčky Klučanka je hora Ostaš oddělena od sousedního nižšího kopce Hejda, který je také pokryt množství skalních útvarů. Horní labyrint, Kočičí skály a část svahu nad údolím Klučanky jsou chráněny jako přírodní rezervace. Z vrcholu Ostaše je nádherný výhled do širokého kraje, zejm. z Krtičkovy a Frýdlantské vyhlídky. Ostaš je křižovatkou turistických tras vedoucích do Broumovských stěn a do Adršpašsko-teplických skal.

Hora Ostaš je významně spojena s historií nedaleké Police nad Metují. V Kočičích skalách leží v dlouhé rozsedlině sluj Českých bratří, kde se podle legendy tajně scházeli pronásledovaní evangelíci k bohoslužbám v době násilné rekatolizace. Na stěně sluje je vytesán kalich s letopočtem 1627, podle historiků se však jedná o podvrh. Skály na Ostaši ale skutečně často sloužili jako útočiště obyvatel Police v dobách válek. Kaple svatého Kříže u chatové osady Ostaš byla postavena na místě, kde stával dřevěný kříž připomínající povraždění obyvatel ukrytých ve skalách Slezany v roce 1421. Zajímavou památkou lidové tvorby 19. století je reliéf vytesaný do skály nad pramenem zvaný Samaritánka. Zobrazuje ženu podávající vodu sedícímu Kristu.

- Poloha
Místo: Obec Dědov, dále pěšky 3 km po červené trase na rozcestí pod vrcholem.
GPS: 50°33'38.302"N, 16°12'26.275"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Území Ostaše je celoročně volně přístupné.

- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR