Úvod Celý kraj Javoří hory
Javoří hory Javoří hory

Severní pás Javořích hor
Zalesněný horský hřeben vystupující prudce z Broumovské kotliny. Po hřebenu vede nádherná turistická trasa nabízející několik výtečných vyhlídek, k nejkrásnější patří Ruprechtický Špičák.

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Je dlouhý 17 km a vytváří přirozenou hranici s Polskem. Na české straně se hory svažují prudce dolů do kotliny, naopak směrem do Polska pokračují dalšími hřebeny a roklemi. Nejvyšší vrchol Waligora (936 m) leží v polské části, nejvyšším bodem na české straně je Ruprechtický Špičák (880 m). Javoří hory se člení na dvě části: na vyšší Ruprechtický hřbet, který je silně rozčleněný a má ráz hornatiny a nižší Šonovský hřbet, který je souvislý a má povahu vrchoviny.

Po celé délce Javořích hor vedou dvě značené turistické stezky, modrá a zelená, na které lze vystoupit z Mezimestí a Broumova. Nejoblíbenějším cílem výletníků je bezesporu Ruprechtický Špičák s rozhlednou, odkud je nádherný výhled na celé panorama Broumovska a Krkonoš, na pásmo Javořích hor s polskými Sovími horami a na Orlické hory. Na Ruprechtický Špičák vede modrá trasa z Meziměstí (9 km) nebo žlutá trasa z Ruprechtic (6 km) - obě trasy jsou zakončeny prudkými výstupy. Z Ruprechtického Špičáku pokračuje hřebenová, modře značená stezka do Janoviček (11 km), odtud dále volným sestupem až do Broumova.

Hřeben Javořích hor není narušen turistickými středisky s výjimkou osady Janovičky, kde lze využít ubytovací a stravovací služby. Další ubytovací služby jsou k dispozici v Ruprechticích a Broumově.

- Poloha
Místo: Nejlépe přístupné z Meziměstí a dále pěšky po modré trase nebo z Ruprechtic a dále po žluté nebo z Broumova a dále pěšky po modré trase.
GPS: 50°39'41.709"N, 16°16'53.161"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Území Javořích hor je celoročně volně přístupné včetně rozhledny Ruprechtický Špičák.

- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR