Úvod Celý kraj Broumovské stěny
Broumovské stěny Broumovské stěny

Nad Kovářovou roklí
Rozsáhlý zalesněný skalní masiv táhnoucí se v dlouhém pásu od Broumova jihovýchodně až na polské území, kde přechází v Góry Stołowe. Broumovské stěny jsou rozčleněny na množství skalních měst s nádhernými vyhlídkami do Broumovské kotliny a na Policko. Územím vede mnoho krásných turistických tras.

Broumovské stěny jsou tvořeny tzv. kuestou - hřebenem, který se z jedné strany příkře sklání do Broumovské kotliny, zatímco pozvolněji s řadou hlubokých rozbrázděných roklí a údolí spadá k Polici nad Metují. Vrcholky Broumovských stěn leží ve výšce okolo 700 metrů, nejvyšší je Božanovský špičák (773 m). Celý hřeben je pokryt krásnými pískovcovými útvary tvořící rozsáhlé labyrinty skal s hlubokými a chladnými roklinami a nabízející daleké výhledy z vrcholků kopců a skalních srázů. Nejkrásnější vyhlídky jsou z ochozu kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě (671 m), ze Supího hnízda (702 m), z Koruny (769 m) a z Božanovského špičáku (dnes bohužel částečně zakryt porostem). Broumovské stěny se staly roku 1956 přírodní rezervací.

Centrem Broumovských stěn a křižovatkou turistických tras je v severní části Hvězda. Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě byla postavena roku 1733 podle plánu Kiliána Ignáce Dintzenhofera. Z kruhového půdorysu kaple vystupuje pět ostroůhlých cípů, čímž vzniká tvar pěticípé hvězdy. Na severní stranu kaple navazuje dlouhá skalní terasa s krásným výhledem do Broumovské kotliny s pásmem Javořích hor. Nedaleko od kaple stojí dřevěná turistická chata Hvězda s restaurací. Z Hvězdy vedou známé turistické trasy, např. krásnou Kovářovou roklí s jeskyní Kovárna kolem Mariánské jeskyně s reliéfem Panny Marie z roku 1886 do Police nad Metují (6 km po červené) nebo přes vyhlídku Supí hnízdo (1 km) po hřebeni až k vyhlídce Koruna (dalších 11 km). Příjemná cesta také vede na nedaleký vrch Ostaš se skalním městem (6 km) a dále do Adršpašsko-teplických skal (dalších 8,5 km).

Křižovatkou turistických cest v jižní části Broumovských stěn je Pánův Kříž, historicky místo tradičních zastavení při pouti do Wambierzyc. Na Pánově kříži začíná žlutá okružní trasa malým sklaním bludištěm na Božanovský špičák (2,5 km), červená trasa na Hvězdu (8,5 km), zelená trasa na Korunu (2,5 km) nebo krásná, pozvolna klesající cesta do Police nad Metují (1 km po červené a dále 8 km po zelené).

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Police nad Metují a dále pěšky po červené trase nebo Dědov a dále po červené trase nebo Březová u Broumova a dále po modré trase nebo Broumov a dále po červené či zelené trase (všechny čtyři zastávky leží na stejné železniční trase)
GPS: 50°34'1.411"N, 16°16'0.372"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Území Broumovských stěn je celoročně volně přístupné.

- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR