Úvod Celý kraj Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály Adršpašsko-teplické skály

Varhany (Adršpašské skály)
Jeden z největších skalních masivů v České republice. Celé území je pokryté lesním porostem, který v sobě ukrývá rozsáhlé labyrinty skalních věží a stěn brázděné soutěskami a roklemi. Územím vede mnoho krásných turistických tras.

Adršpašsko-teplické skály jsou tvořeny rozsáhlejšími Teplickými skalami v jižní části masivu a plošně menšími Adršpašskými skalami na severu. Oba komplexy od sebe odděluje hluboká Vlčí rokle. Celé území je cenné nejen pro své geologické hodnoty, ale i díky pestré podhorské květeně a zvířeně. Proto je od roku 1933 chráněno jako přírodní rezervace.

Teplické skály jsou tvořeny Skalním hřebenem (známým také jako Jiráskovy skály) se zříceninou středověkého hradu Skály, hřebeny Čápu se stejnojmennou vyhlídkou, Supími skalami a Kravími horami - těmito částmi návštěvníky provede zelená trasa. Nejdivočejšími oblastmi s nádhernými skalami jsou plošiny Roklin a Bludiště a samozřejmě samotné Teplické skalní město tvořené zejména souvislými skalními stěnami. Skalním městem vede modrá okružní trasa od hotelu Orlík blízko nádraží Teplice nad Metují - skály. Je dlouhá 6 km a návštěvníci na ní mohou vidět 84 pojmenovaných skalních útvarů, včetně vysoko položené zříceniny hradu Střmen, z jehož vrcholu se nabízí překrásný kruhový výhled do okolních údolí.

Adršpašské skály se skládají z velké skalní plošiny Bučina s vrcholem Koňský hřbet, roklemi bohatě rozčleněné plošiny s vrcholem Starozámecký vrch a Adršpašského skalního města tvořeného převážně izolovanými věžemi a pilíři. Skalním městem vede zelená okružní trasa, která začíná nedaleko nádraží v Adršpachu. Je dlouhá 4 km a návštěvníci na ní mohou vidět 91 pojmenovaných skalních útvarů, s malou odbočkou po žluté trase také Malý a Velký vodopád a Adršpašské jezírko s možností projížďky na pramici s průvodcem. U vstupu do skalního města je otevřena ještě modrá okružní trasa (1,3 km) vedoucí po krásných skalnatých březích bývalého písníku.

Obě skalní města jsou spojena žlutou trasou vedoucí Vlčí roklí. V blízkosti Adršpašsko-teplických skál leží i další skalní města - červenou trasou lze dojít na nedaleký vrch Ostaš (8,5 km) a dále do Broumovských stěn (dalších 6 km).

V barokním zámku Adršpach se nachází první horolezecké muzeum v České republice. Expozice návštěvníky seznámí s pískovcovým lezením, s dobývání velehor. V interiérech jsou vystaveny fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách i ve velehorách. Otevírací doba zámku je denně od 10 do 18 hodin.

- Poloha
Místo: Teplice nad Metují - skály nebo Adršpach
GPS: 50°36'25.335"N, 16°5'1.603"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Území Adršpašsko-teplických skal je celoročně přístupné, vstup do skalních měst je v letní sezóně zpoplatněn.

- Další informace
Adršpašsko-teplické skály
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR